کمیته حقیقت یاب سازمان ملل: مقامات امنیتی مرتکب خشونت بی‌رحمانه علیه معترضان ال‌جی‌بی‌تی شده‌اند

شش رنگ، ۸ مارس ۲۰۲۴: کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اعلام کرد که جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات زن زندگی آزادی مرتکب موارد متعدد جنایت علیه بشریت شده است. این کمیته در گزارش خود که امروز، هم زمان با روز جهانی زن منتشر شد آورده است که نیروهای امنیتی براساس جنسیت، گرایش جنسی و هویت جنسیتی واقعی یا مفروض معترضان علیه آنها دست به خشونت بی‌رحمانه زده‌اند.

در جریان خیزش انقلابی  که به دنبال مرگ ژینا مهسا امینی در شهریور ۱۴۰۱ در ایران رخ داد، شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت حقیقت یابی مستقلی را برای تحقیق درباره نقض گسترده حقوق بشر در ایران در جریان اعتراضات اخیر بخصوص دررابطه با زنان و کودکان تشکیل داد. با وجود اینکه مقامات جمهوری اسلامی به اعضای این کمیته اجازه ورود به کشور را ندادند، این کمیته امروز موفق شد گزارش 20 صفحه‌ای خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه دهد.

سه کارشناس این کمیته، در گزارش تاریخی خود آورده‌اند: “در اجرای سیاست حکومت، نیروهای امنیتی مرتکب اعمال تعذیبی چون تجاوز و سایر اشکال خشونت جنسی و جنسیتی را با هدف تبعیض آمیز علیه زنان، دختران، مردان، پسران، و اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی که برابری جنسیتی را طلب می‌کردند شدند. ”

در بخش دیگری از گزارش آمده است: “مقامات جمهوری اسلامی، در کمپین‌های تخریب و افترا و سایر اشکال خشونت آنلاین به‌طور خاص علیه زنان، دختران و جامعه اقلیت های جنسی و جنسیتی، اگر خود فعالانه مشارکت نکرده‌اند، آنها را تایید کرده‌اند.”

شش‌رنگ از نتایج گزارش کمیته حقیقت‌یاب استقبال می‌کند و بسیار خوش‌وقت است که موضوع خشونت‌های دولتی علیه این جامعه نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

شادی امین مدیر شش‌رنگ می‌گوید: “بیان سرکوب و خشونتی که متوجه اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ در اعتراضات اخیرشده است در چنین گزارش مهمی، علاوه بر به‌رسمیت شناختن حضور ما در فضای سیاسی ایران، برای تمام کسانی که به زندان افتادند، مورد خشونت جنسی قرار گرفتند، جان‌شان را از دست دادند و یا زخمی شدند این پیام را دارد که هر چند هنوز امکان حضور علنی شما  فراهم نشده، اما جهان صدای شما را می شنود و این اسناد در آینده برای دادخواهی ما به کار خواهد آمد.”

گزارش تحقیقی شش‌رنگ “جنگ علیه جسم و جان” درباره آزار و اذیت اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» در شهریور ۱۴۰۲ در ژنو رونمایی شد و به کمیته حقیقت یاب نیز ارائه شد. این گزارش که بر اساس شهادت و مستندات ۷۰ نفر از اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ که در اعتراضات شرکت داشته و برخی از آنان نیز دستگیر و زندانی شده‌اند اثبات می‌کند که این معترضان به‌دلیل گرایش جنسی، هویت جنسیتی، و بیان جنسیتی واقعی یا مفروض‌شان نسبت به باقی افراد -که به نُرم‌ها و هنجارهای جامعه نزدیک‌تر بوده‌اند- در سطوح بالاتر و به شکلی مضاعف در معرض تجربه سرکوب قرار داشته‌اند. علاوه بر این، این گزارش نشان می‌‌دهد که نفرت‌پراکنی علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی توسط مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به خشن‌تر شدن جرایم بی‌عقوبت علیه این جامعه دامن زده است.

براساس روایت شرکت کنندگان در این تحقیق، ماموران امنیتی، مسئولان بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها و مقامات قضایی به‌محض اینکه از ظاهر معترضان یا بازرسی محتویات موبایل‌های آنها و یا بازجویی‌های دیگران متوجه گرایش یا هویت جنسیتی متفاوت آنان می‌شدند، آن‌ها را هدف خشونت‌های جنسی، کلامی و فیزیکی که به جنسیت‌شان مرتبط بوده قرار می‌داده‌اند. برخی از شرکت کنندگان در این تحقیق در اعتراضات خیایانی و در زندان‌ها مورد تعرض جنسی یا تجاوز قرار گرفته‌اند. در موارد متعددی آشکار شدن گرایش یا هویت جنسیتی شرکت‌کنندگان در این تحقیق باعث شده تاکید در بازجویی‌ها از اتهام شرکت در اعتراضات به سمت روابط شخصی و فعالیت‌هایشان به عنوان یک عضو جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ برود.

کمیته حقیقت یاب سازمان ملل احراز کرد که بلندپایه‌ترین مقامات کشور، با بیانیه های خود رفتار نیروهای امنیتی را تایید یا تشجیع کرده‌اند. آنها معترضان را اغتشاشگر، بی‌اخلاق، عناصر بیگانه یا تجزیه طلب خوانده‌اند. این کمیته اعلام کرده نیروهای امنیتی حکومت به ویژه سپاه پاسداران، بسیج و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در ارتکاب جنایات بین المللی دست داشته‌اند.

نسخه پی‌دی‌اف بیانیه را از اینجا دانلود کنید.

شش‌رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *