ثبت اولین ازدواج زوج لزبین در نپال

 یک زوج لزبین برای اولین بار در نپال ازدواج خود را به رسمیت درآوردند. در یازدهم فوریه ۲۰۲۴ آنجو دوی شرستا و سوپریتا گورونگ،  ۳۳ ساله، اولین زوج لزبین بودند که ازدواج خود را در پایتخت کاتماندو ثبت کردند.

سازمان  مایاکو پاهیچان نپال پس از صدور گواهی ازدواج رسمی خود، در بیانیه ای خوشحالی خود را در این لحظه تاریخی ابراز کردند. مایاکو پاهیچان نپال، یک سازمان غیردولتی به معنای “به رسمیت شناختن عشق” در بیانیه ای از ثبت رسمی ازدواج همجنس‌گرایان ابراز خوشحالی کرد.

در این بیانیه آمده است: «جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نپال از سال ۲۰۰۱ کمپینی را برای حقوق مبتنی بر هویت جوامع اقلیت جنسی راه‌اندازی کرده که پس از بیش از دو دهه مبارزه ، در ثبت رسمی ازدواج همجنس‌گرایان موفق بوده است.»

اگرچه نپال قبلاً ازدواج همجنس‌گرایان را به طور رسمی ثبت کرده است، اما اولین بار است که یک زوج لزبین ازدواج خود را ثبت می‌کنند. این امر باعث می شود که نپال اولین کشوری در جنوب آسیا باشد که ازدواج همجنس‌گرایان را پس از تصمیم دادگاه عالی به رسمیت شناخته و ثبت کرده است.

در ۲۷ ژوئن سال ۲۰۲۳، دادگاه عالی  نپال یک دستور موقت صادر کرد و ازدواج همجنس گرایان در نپال را، به طور رسمی قانونی اعلام کرد.

چنین موفقیت‌هایی حاصل تلاش و مبارزه بی‌وقفه‌ی کنشگران این حوزه و همراهی و پشتیبانی برخی سیاست‌مداران و مردم نپال است. 

همبستگی و همراهی در احترام به حقوق گروه‌های تحت ستم در مسیر مبارزه برای آزادی ارمغان آور موفقیت‌های این چنین است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *