معافیت از سربازی با اعمال شاقه روایت نسیم، زن ترنس از تجربه خشونت در روند معافیت سربازی

نسیم یک زن ترنس ۲۷ ساله‌ست که از تجربه خود در دوران سربازی‌اجباری‌اش و تلاش برای  گرفتن معافیت  می‌گوید:

«هر بار برای کمیسیون نظام وظیفه به بیمارستان ارتش رفتم با رفتار عمدتا بد سربازها که همراه با تیکه‌های جنسی و کلامی بود مواجه می‌شدم. باید ساعت‌ها منتظر می‌موندم تا کار دکترها با دیگران تمام می‌شد و بعد تازه نوبت به ما افراد ترنس و همجنسگرا می‌رسید. همه ما را به اتاق شورا می‌بردند و سوالاتی درباره روحیات و زندگی شخصی ما می‌پرسیدند.»

پزشک‌های پرونده در این مرحله با عنوان کردن مشکلات افراد ترنس و همجنسگرا در جامعه و قانون‌ها سعی در مجاب کردن  مراجعین برای آنچه که «درمان» عنوان می‌کند دارند. از مراجعین در مورد تجربه تجاوز، خشونت و اختلالات روانی می‌پرسند و ظاهر مراجعین و رفتار آن ها را دلیل خشونت‌های جامعه عنوان می‌کند بر اساس یکی از گزارش‌ها، پزشکی به مراجع گفته است:«این تاوان چیزی است که می‌خواهید. یا باید خود را تغییر دهند و گرایش واقعی خود را پیدا کنند و یا با این وضع بسازند.

نسیم ادامه می‌دهد:«بعد از تمام شدن سوالات ما را به  اتاق  معاینات نظام وظیفه که دقیقا انتهای بیمارستان است می‌فرستادند و دوباره مجبور بودیم از بین نگاه‌های پر از تحقیر‌ و رفتارهای توهین‌آمیز رد شویم تا به اتاق معاینات برسیم. دکتر روانشناس ثابت داشتیم که دکتر من  رفتاری نسبتا محترمانه داشت اما رفتار منشی و  دیگر افراد اکثر اوقات بسیار ناراحت کننده  بود یا تو صورت ما می‌خندیدند یا خیره می‌شدند و فحش می‌دادند.

 من را بیش از ۸ ماه عذاب دادند و هربار که با دکتر جلسه  داشتم باید مبلغی پرداخت می‌کردم.

هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم یکی از دفعات آخری که به جلسه اعصاب و روان بیمارستان رفته بودم، آقایی به سمت من آمد و با صدای بلند جلوی همه گفت: تف تو صورتت… نمی‌دانم چرا در نهایت باز هم همه ما را مقصر می‌دانند و کسی از کارکنان آنجا هم با دیدن این رفتارها از ما حمایتی نکرد»

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی  سربازی اجباری است.  اما براساس همین قوانین، افراد ترنس و مردان در صورت تایید پزشکی قانونی و پزشک اداره معافیت تحت عنوان بیماری‌های اعصاب و روان، کژخویی‌های مغاير با  شئونات اجتماعي و نظامي برای همجنسگرایان و اختلال هویت جنسیتی برای افراد ترنس می‌توانند از سربازی اجباری معاف شوند. 

در گزارشی از شش‌رنگ در این مورد می خوانیم: «مردان همجنسگرا در ایران برای معافیت  از سربازی باید خصوصی‌ترین اطلاعات مربوط به روابط جنسی خود را در اختیار نیروی انتظامی بگذارند. این در حالی است که داشتن روابط همجنس‌گرایانه در ایران جرم است و مجازات‌هایی از صد ضربه شلاق تا اعدام را در بردارد.

گزارش‌های مستند رسیده به شش‌رنگ حاکی از آن است که به بهانه اجرای جدیدترین آیین نامه معافیت پزشکی از خدمت نظام وظیفه، پلیس+۱۰ و معاونت نظام وظیفه نیروی انتظامی در حال ثبت خصوصی‌ترین اطلاعات مربوط به گرایش و رفتارهای جنسی متقاضیان معافیت به دلیل همجنس‌گرایی هستند. اطلاعاتی که مشخص نیست چه کاربردهایی در آینده پیدا کنند.»

اگر شما هم با رفتارهای توهین آمیز، تحقیر، خشونت کلامی و فیزیکی در مسیر گرفتن معافیت سربازی مواجه شدید از طریق پلتفرم نقض حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی+  ایران،  ”همیشه رنگین کمان“  روایت خود را با ما در میان بگذارید. شما می‌توانید به مشاوره حقوقی و یا روانی از طریق این پلتفرم دسترسی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *