مصاحبه شادی امین با ایران‌وایر:درخواست کاربران رنگین‌کمانی از متا برای امنیت بیشتر در شبکه‌های اجتماعی

عفو بین‌الملل در کمپینی با همکاری چند سازمان حقوق‌بشری و رنگین‌کمانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، از شرکت متا می‌خواهد تا امنیت کاربران ال‌جی‌بی‌تی‌کیوپلاس را در برابر تلاش حکومت‌ها برای به‌ دام انداختن این افراد، تضمین کند.

چند گروه کوییر در خاورمیانه، کمپینی تازه خطاب به شرکت متا، صاحب سرویس‌های اینستاگرام، فیسبوک، واتس‌اپ با عنوان «شبکه‌های اجتماعی ما را امن کنید»، شروع کرده‌اند.

در میان گروه‌های حاضر در این کمپین می‌توان به سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر، سازمان حقوق‌بشری تونس با نام دامج و سازمان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس لبنانی با اسم حِلِم اشاره کرد. در این کمپین با صراحت از شرکت متا خواسته شده است که برای حفظ امنیت کاربران ال‌جی‌بی‌تی، اقدامات بیشتری صورت گیرد. در بخشی از این کمپین آمده است: «ما از فیسبوک و اینستاگرام می‌خواهیم تا برای امن‌تر کردن شبکه‌های اجتماعی برای کاربران ال‌جی‌بی‌تی، اقدامات بیشتری انجام دهند. کاربرانی که در فضای مجازی هدف قرار می‌گیرند و این می‌تواند عواقب شدید آ‌ف‌لاین مانند بازداشت و شکنجه برایشان به‌همراه بیاورد.»

این کمپین که در ژانویه ۲۰۲۴ شروع شد، از شرکت متا می‌خواهد شفافیت بیشتری نسبت به سیاستگذاری‌های مدیریت محتوا ارائه دهد. همچنین از متا خواسته شده تا به افراد اجازه بدهد تا کنترل بیشتری بر محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. ازجمله اینکه بتوانند فالوهایشان را پنهان از دید همگان نگه دارند و اگر لازم شد، بتوانند تمامی محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی را به‌سادگی پاک کنند.

این کمپین همچنین امیدوار است که متا به کاربران اجازه دهد تا پروفایل‌هایشان را اگر لازم شد، قفل کنند و از دید همگان پنهان نگه دارند.

هرچند اینترنت و شبکه‌های مجازی در سال‌های اخیر فضایی را برای برون‌آیی و فعالیت و اطلاع‌رسانی به جامعه رنگین‌کمانی داده است، اما ناامنی‌های و خطراتی نیز با خود به‌دنبال دارد. در کشورهایی مانند ایران که حاکمیت نقطه مقابل قشر رنگین‌کمانی است و همچنان گرایش‌های جنسی و هویت‌ها و بیان‌های جنسیتی متنوع جرم‌انگاری شده و با مجازات‌هایی نظیر اعدام همراه است، شبکه‌های اجتماعی ناامن می‌تواند روشی برای شناسایی و به دام انداختن کاربران رنگین‌کمانی از سوی نیروهای امنیتی باشد.

وقتی افراد رنگین‌کمانی به دام می‌افتند، از هویت آنان علیه خودشان و به‌عنوان تهدیدی برای خانواده و اطرافیان‌شان استفاده می‌شود. بسیاری از این افراد در بازداشت مورد خشونت و اذیت‌و‌آزارهای جنسی و‌ تجاوز قرار می‌گیرند.

«شش‌رنگ»، شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی، در گزارشی با عنوان «جنگ علیه جسم و جان گزارشی از سرکوب معترضان ال‌جی‌تی‌بی‌تی+ در گذر جنبش ژینا»، به برخی از این روایت‌ها پرداخته است.

«شادی امین»، مدیر اجرایی شش‌ر‌نگ، درباره این کمپین و درخواست سازمان‌های شرکت‌کننده در آن می‌گوید: «شرکت متا چندی پیش در تماس با ما (شبکه شش رنگ) و برخی فعالین کوییر ایرانی، در مورد استفاده از ضمیر مناسب به زبان فارسی برای افرادی که خود را خارج از معیارهای جنسیتی دوگانه تعریف می کنند، مشورت گرفت. جمع ایرانی البته ناهمگون، بدون جمع‌بندی مشخص و متحد بود و به همین دلیل، عملا نتایج مطلوب حاصل نشد.

اما در همان جلسات اولیه، ما بر ضرورت توجه شرکت متا به امنیت فعالین در فضای مجازی به‌عنوان امری ضروری تاکید کردیم و در جلساتی پس از آن و در ایمیل‌هایی که با مسوولین فنی و آیین‌نامه حقوق‌بشری متا داشتیم، به مشکلات فعالین در ایران در فضای اینستاگرام و بقیه اپلیکیشن‌های شرکت متا اشاره کردیم.»

خانوم امین در ادامه گفت‌وگو خود با «ایران‌وایر»، با اشاره به برخی از مهم‌ترین نکات مطرح شده درباره مشکلات امنیتی فعالین ایرانی، می‌گوید:«

– مشکل گزارش‌دهی کامنت‌ها یا محتوای نفرت‌پراکنی علیه جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیوپلاس و پاسخگویی متا.

– مشکل نظارت متا بر محتوای منتشر شده در این شبکه‌ها در زبان عربی، فارسی و کُردی، به‌دلیل نبود ابزارهای کافی برای چنین نظارتی.

– مشکل ورود به حساب کاربری که نیازمند اطلاعات شخصی همچون شماره تلفن و … برای دریافت کد است، برای کشورهایی مثل ایران که می‌تواند با ایجاد خطر دستگیری، زندان و شکنجه همراه باشد.

– وظیفه متا در پیشبرد کمپین‌هایی علیه نفرت‌پراکنی و در‌عین‌حال آگاهی‌رسانی به کاربران در مورد موضوع جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس و حقوق‌شان.

– ایجاد ارتباط منظم با سازمان‌های ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس و شناخت کافی از فرهنگ منطقه و تلاش برای جلب حمایت جامعه کوییر در این کشورها از طریق ارتباط منظم و مقابله با نفرت‌پراکنی.»

شادی امین معتقد است که متاسفانه بخش ایران دیدبان حقوق‌بشر در عرصه حقوق ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس در طی بیش از یک دهه اخیر، بسیار ضعیف عمل کرده و عملا نقض گسترده حقوق‌بشر این جامعه را مسکوت گذاشته‌اند. به همین دلیل، نامی از ایران در موضوع نقض حقوق‌بشر ال‌جی‌بی‌تی این سازمان نمی‌بینیم.

او در پاسخ به این پرسش که امنیت کاربران فضای مجازی به چه معناست و برای کاربران رنگین‌کمانی  تا چه اندازه اهمیت دارد؟ می‌گوید: «در کشوری مثل ایران که فضاهای اجتماعی برای فعالین و اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس بسیار محدود و با خطر مواجه با خشونت اجتماعی و دولتی رو‌به‌رو است، فضای سایبری نقش مهمی در ایجاد شبکه‌های دوستی و همکاری بازی می‌کند. قطعا این موضوع از دید دستگاه‌های امنیتی نیز دور نمانده و آن‌ها نیز تمهیداتی برای قطع این ارتباطات و کنترل آن و سرکوب فعالین شبکه‌های اجتماعی به کار می‌برند. به همین دلیل، امنیت این فضاها که کار بسیار دشواری نیز هست، به ضرورت مرگ و زندگی برای ما بدل می شود و بدون همکاری تکنیکی و فنی شرکت متا، ما به‌تنهایی قادر به کاهش قطعی هزینه‌های حضور در این فضا نیستیم.»

او ادامه می‌دهد که در سال‌های اخیر ما با گزارشات متعدد از نفوذ دستگاه امنیتی در پیج‌ها و کانال‌های تلگرامی گفته‌ایم. در‌عین‌حال برخی صفحات گمنام در اینستاگرام با هدف ایجاد ارتباط و جذب اعتماد کاربران واقعی جامعه ال‌جی‌بی‌تی، نگرانی ما را افزایش داده است.

خانوم امین در پایان صحبت‌های خود اشاره می‌کند که جمهوری اسلامی از هر حرکت و روشنگری ما به‌شدت آزرده است و تحت‌عنوان تخریب پایه‌ها و ارزش‌های خانواده اسلامی و ایرانی، علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی و به‌ویژه همجنسگرایان، تبلیغ به خشونت و نابودی فیزیکی آنان می‌کند: «در بسیاری از گزارش‌هایی که ما به‌ویژه در مورد لو رفتن گرایش جنسی افراد، مخصوصا دوستان گی دریافت کرده‌ایم، ناامنی شبکه‌های اجتماعی، استفاده از اپلیکیشن‌های دوست یابی بدون رعایت همه نکات امنیتی و استفاده از شماره تلفن و مشخصات واقعی، نقش بسیار مهمی داشته است. شرکت متا در این مورد نیز قرار است اقداماتی انجام دهد.»

او بر این موضوع تاکید‌ می‌کند که شش‌رنگ ضمن پشتیبانی از این کمپین، در ارسال اطلاعات و گزارش‌های مستند در مورد نقض حقوق کاربران و سرکوب آزادی بیان توسط جمهوری اسلامی، با شرکت متا در ارتباط است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *