قتل جوان همجنسگرای اهوازی در پی آشکار شدن گرایش جنسی‌اش در کارت معافیت سربازی

علی فاضلی منفرد معروف به علیرضا، همجنسگرای ۲۰ ساله، ساکن محله مسیر تصفیه شکر اهواز ، روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ توسط چند تن از مردان خانواده‌اش به منطقه‌ برومی در اهواز برده شد و در روز چهارشنبه جسد او یافت می‌شود.

بنا بر اطلاعاتی که عقیل ابیات، اکتیویست عرب حوزه ال‌جی‌بی‌تی که از اواخر سال ۲۰۱۹ با علیرضا در ارتباط بوده در اختیار شش‌رنگ قرار داده، قتل در پی آشکار شدن گرایش جنسی برای برادران (ناتنی) علیرضا پس از بازکردن پاکت حاوی کارت معافیت سربازی وی صورت گرفته است.

علیرضا که در زمان دریافت کارت معافیت خانه نبوده قرار بر این بوده بعد از فروش گوشی موبایل خود تا چند روز بعد به ترکیه سفر کند.

روی کارت‌های معافیت که نظام وظیفه برای همجنسگرایان صادر می کند، دلیل معافیت، “بخش ۵، بند ۷” آمده که به بندی از آیین‌نامه اشاره دارد که مشخص می کند فرد دارنده این نوع از معافیت همجنس‌گراست، که همین، به قیمت جان علیرضا تمام شد.

پارتنر علیرضا در تماس با شش‌رنگ می‌گوید:” متهمان به قتل روز چهارشنبه با مادر علیرضا تماس می‌گیرند و به او خبر می‌دهند که می‌تواند جسد علیرضا را زیر نخل پیدا کند. مادر علیرضا از خبر تنها فرزند خود دچار شوک شده و در بیمارستان بستریست اما از متهمین به قتل شکایت شده و هر سه دستگیر شده‌اند”.

قتل علیرضا به دلیل ثبت گرایش جنسی‌اش در کارت معافیت سربازی، بار دیگر هشدار ما را که سال‌هاست در مورد خطرات امنیتی روند معافیت سربازی برای مردان گی در ایران تایید کرده و بر ضرورت طرح قوانین پیشگیرانه در این زمینه تاکید می‌کند.شش رنگ پیش از این در گزارشی هشدار داده بود که “با تغییرات قانونی جدید همچنین امکان شناسایی همجنس‌گرایان مرد توسط مقامات انتظامی و قضایی، کارفرمایان و مسئولان مراکز آموزشی با یک نگاه به کارت معافی از خدمت فراهم شده است.”

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: “”گزارش‌های مستند رسیده به شش‌رنگ حاکی از آن است که به بهانه اجرای جدیدترین آیین نامه معافیت پزشکی از خدمت نظام وظیفه، پلیس+۱۰ و معاونت نظام وظیفه نیروی انتظامی در حال ثبت خصوصی‌ترین اطلاعات مربوط به گرایش و رفتارهای جنسی متقاضیان معافیت به دلیل همجنس‌گرایی هستند. اطلاعاتی که مشخص نیست چه کاربردهایی در آینده پیدا کنند.”

شش‎رنگ ضمن تسلیت به خانواده و دوستان علیرضا، اعلام می‌کند که این قتل و ریشه‌های حقوقی و فرهنگی آن را در سطح جامعه ایرانی و نهادهای بین المللی پیگیری خواهد کرد و از همگان دعوت می‌کند، این فاجعه تلخ را به انگیزه‌ای برای مطالبه‌گری و پرسشگری در مورد وضعیت حقوق بشری جامعه ال‌جی‌بی‌تی ایران بدل کنند.

 

این خطر همچنان برای همجنسگرایان مرد جدی است. اما زنان همجنسگرا نیز در کنار افراد ترنس هر روزه انواع خشونت و اجبارها را تجربه می‌کنند.

ما ضمن تسلیت به دوستان و خانواده علیرضا، می‌پرسیم هر کدام وظایفمان را در قبال حفظ جان علیرضا و علیرضاهای دیگر تا چه حد جدی گرفتیم. رسانه‌ها تا چه حد به بازنشر گزارش مهم ما و گزارشات مشابه پرداخته و در این موارد اطلاع رسانی کردند؟

خانواده‌ها به چه میزان بر وظیفه خود در قبال حفاظت و حمایت از فرزندان همجنسگرا (چه گی و چه لزبین) یا فرزندان ترنس خود عمل کردند؟

سازمان‌های حقوق بشری تا چه حد بر دربرگیرندگی موضوع حقوق بشر و مقابله با انواع خشونت‌ها در مقابل جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ایران با ما هم‌صدا شدند.

و دست آخر و مهم‌تر از همه می‌پرسیم، دولت و تمام نهادهای جمهوری اسلامی، تا چه حد در این نفرت پراکنی نقش داشته و مسئولیت خون علیرضا و علیرضا های دیگر را برعهده دارند؟

می‌پرسیم، چگونه با جرم انگاری روابط همجنسخواهانه، عملا بر بازتولید این تابوی اجتماعی پافشاری می کنند و در نبود قوانین و تشکل‌های حمایتی، و سرکوب شدید فعالین این حوزه، مانعی جدی برای آگاهی رسانی، خروج افراد از انزوا و حفظ امنیت آنها ایجاد می‌کنند؟

شش‌رنگ از همه شما دعوت می‌کند، این فاجعه تلخ را به انگیزه‌ای برای مطالبه‌گری و پرسشگری در مورد وضعیت حقوق بشری جامعه ال‌جی‌بی‌تی ایران بدل کنید.

ما از مسئولین پلیس و دیگر نهادهای اهواز می‌خواهیم در رسیدگی به این پرونده، موضوع گرایش جنسی علیرضا را بهانه‌ای برای نفرت‌پراکنی و ارعاب همجنسگرایان قرار ندهند و بیش از این به ترویج خشونت در جامعه نپردازند. در عین حال ما ضمن مخالفت با قانون قصاص،  خواهان محاکمه عادلانه و مجازات عاملین این قتل هستیم.

این اولین بار نیست که شاهد چنین خشونت هایی در مقابل افراد جامعه ال جی بی تی هستیم، متاسفانه آخرین آن نیز نخواهد بود. خشونت هایی که می توان با آگاه ساختن افراد جامعه نسبت به حق داشتن گرایش جنسی و هویت جنسیتی متفاوت در مقابل آنها ایستاد و نوید جامعه‌ای انسانی و بر پایه موازین حقوق بشر را سر داد.

ما با اطلاع از تاریخ دیگر کشورها می‌دانیم که این وضعیت مانا و پابرجا نیست. و این خون‌ها برخاک نخواهد ماند و آذین‌بخش پرچمی خواهد بود که ما برای احقاق حقوق خود برافراشته‌ایم و تا دستیابی به اهداف خود، آن را بر زمین نخواهیم گذاشت.

 

شش‌رنگ (شبکه لزبین ها و ترنسجندرهای ایرانی)

۷ می ۲۰۲۱

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *