ManoTo-LGBTI

خودداری شبکه من‌و‌تو از توضیح درباره سانسور صحنه‌های عاشقانه دو زن

ManoTo-LGBTI

با گذشت چهار روز از اعتراضات جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی درباره سانسور صحنه‌های عاشقانه دو بازیگر زن در سریال‌های خارجی که از شبکه تلویزیونی من و تو پخش می‌شوند، این شبکه از ارائه هرگونه توضیحی خودداری کرده است.

روز جمعه، 22 ژانویه مصادف با سوم بهمن ماه 1399، شبکه شش‌رنگ ویدئویی منتشر کرد که در آن مثال‌هایی از سانسور صحنه‌های بوسه دو همجنس و استفاده از کلمات توهین‌آمیزی چون “همجنس‌باز” و “دوجنسه” در سریالهای دوبله و پخش شده از شبکه تلویزیونی من و تو به نمایش گذاشته شده بود.

در این ویدئو، از شبکه من و تو خواسته شده بود توضیح دهد که چرا با وجود اینکه در خارج از ایران قرار دارد و موظف به رعایت قواعد رسانه‌ای و حقوقی جهانی است، همچنان مانند صدا و سیمای جمهوری اسلامی دست به سانسور محتوای مربوط به رابطه عاشقانه دو همجنس می زند. شش‌رنگ همچنین خواستار پایان دادن به این رویه شده بود.

با وجود اینکه تاکنون ویدئوی مربوط به سانسور محتوای مربوط به رابطه عاشقانه دو همجنس بیش از 100 هزار بار در شبکه های اجتماعی مختلف دیده و هزاران کاربر که بیشتر آن‌ها از اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی (همجنسگرایان، دوجنسگرایان و ترنس/ ترنسجندر) هستند از شبکه من و تو خواستار توضیح در این‌باره شده اند، این شبکه هیچ‌گونه توضیحی در این مورد ارائه نکرده است.

شادی امین مدیر شش‌رنگ در این مورد می‌گوید:”چنین رویه‌ای که تصویر مصونیت مطلق و عدم پاسخگویی این نهاد را به نمایش می‌گذارد باعث تاسف و آزردگی همه کسانی است که به دمکراسی و حقوق بشر برابر همه انسان‌ها معتقدند. شش‌رنگ از پیگیری این موضوع بازنخواهد ایستاد.”

درسال گذشته نیز شش رنگ موردی از یک گزارش پراز خطا و توهین آمیز نسبت به جامعه ال‌جی‌بی‌تی از شبکه بی‌بی‌سی را مورد نقد قرار داد که باعث پاسخگویی و عذرخواهی این رسانه شد.

جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سال های گذشته به طور مکرر نسبت به پخش محتوای توهین و تحقیر آمیز علیه اعضای خود از رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران و همچنین بی اعتنایی این رسانه‌ها به مسائل و اخبار مربوط به این جامعه هشدار داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *