تصویب قانون اتحاد مدنی زوج‌های همجنس در تایلند

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

Photo Prasert Thepsri

تصویب قانون اتحاد مدنی زوج‌های همجنس، نقطه‌ی عطفی در تاریخ این کشور و همچنین منطقه است. به این ترتیب، تایلند بدل به نخستین کشور در قاره‌ی کهن خواهد شد که زوج‌های همجنس می‌توانند به شکل قانونی به هم بپیوندند.

بسیاری امیدوارند که جامعه‌ی محافظه‌کار بودایی این کشور به مرور عشق آنان را به رسمیت بشناسد. کسدی دوریان یوتیوبر تایلندی که با همسر همجنس خود پیشتر در نیویورک ازدواج کرده‌است، به رویترز می‌گوید: «وقتی که رابطه با همجنس عادی شود، می‌دانید که دولت حقوق شما را به رسمیت می‌شناسد. این به همجنسگرایان کمک خواهد کرد تا آشکارسازی کرده و آزادانه‌تر زندگی کنند».

این لایحه در ۲۵ام دسامبر ۲۰۱۸ توسط کابینه‌ی دولت مورد قبول قرار گرفته بود. با تصویب این قانون از این پس تصمیمات پزشکی و ارث برای زوج‌های همجنس قانونی خواهد شد.

ویتایا سینگ-آرون که مدیر سازمان رنگین کمان بانکوک است، می‌گوید: LGBTهای تایلند مدت‌ها منتظر آن بوده‌اند. وی ادامه داد: «زوج‌هایی وجود دارند که برای ۱۵ یا ۲۰ سال بدون به رسمیت شناخته شدن و یا حفاظت قانونی با هم بوده‌اند؛ آنها سرانجام می‌توانند نفس راحتی بکشند».

همجنسخواهی در سال ۱۹۵۶ در این کشور جرمزدایی شد. در سراسر آسیا ارزش‌های سنتی و تعصب‌های ریشه دوانده در فرهنگ، سرعت پیشرفت در خصوص حقوق LGBTI را در قاره‌ی آسیا کند کرده است.

در حالی که اخیرا در سال ۲۰۱۸ رابطه با همجنس در هند جرمزدایی شده است، اما همچنان مالزی، میانمار، سنگاپور و بروئنی رابطه‌ی همجنسخواهانه را جرم‌انگاری می‌کنند و حتی در اندونزی حملات علیه جامعه‌ی LGBT افزایش یافته است.

با این وجود، تصویب چنین قانونی بسیاری را در تایلند قانع نکرده است، آنان خواهان به رسمیت شناخته شدن حق ازدواج همجنس‌ها هستند.

یک ترنسجندر تایلندی می‌گوید: «ما می‌خواهیم که خانواده باشیم با همه‌ی حقوق و مزایایی که یک خانواده دارد. اما این(قانون) آن را به ما نمی‌دهد».

برخی دیگر از فعالین هراس دارند که حمایت مردمی را از دست بدهند. با این تصور که “همجنسخواهان آنچه که می‌خواسته‌اند را به دست آورده‌اند. پس دیگر چه می‌خواهند؟” اما حقیقت آن است که فعالین بسیاری تا به دست آوردن حق ازدواج به تلاش خود ادامه خواهند داد.

کسدی دوریان تصویب این قانون را تنها آغاز راه می‌داند و معتقد است ازدواج حق همه‌ی افراد است.

مرتبط

برابری جنسیتی در قانون تایلند – سری سوم از قوانین مربوط به افراد ترنسجندر در جهان

برچسب‌ها:

دسته: رویدادهای جهان, سکس و عشق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *