بالاخره به نقطه ای رسیدم که راحت بگویم همجنسگرا هستم / ایان تورپ

thorp
شناگر استرالیایی المپیک در یک مصاحبه در شبکه ی تلوزیون پارکینسون از افسردگی شدید خود به دلیل پنهان نگاه داشتن راز بزرگزندگیش پرده برداشت.
ایان تورپ تنها پانزده سال داشت که اولین بار گرایش جنسیش از طرف رسانه ها مورد پرسش قرار گرفت. در این چند سالی که او موفق به فتح دنیای ورزش شنا شد و پنج مدال طلا را برای کشور استرالیا به ارمغان آورد این سؤال هرگز او را به حال خود وا نگذاشت.
جواب او به این سؤال همیشه مشابه بود: من همجنسگرا نیستم!
هنگامی که خبرنگاراندر برزیل او را تعقیب کردند و هم خانه اش را به اشتباه معشوقش قلمداد کردند او هراسان شده بود که دوستانش نیز به منجلاب شایعه کشیده شده اند.
یکشنبه شب در یک شبکه ی تلویزیونی استرالیایی تورپ در مقابل میشل پارکینسون حاضر شد تا درباره ی آنچه که به گفته ی خودش به “دروغ بزرگ” در زندگیش بدل شده بود صحبت کند.
تورپ گفت: “اتفاقی که افتاد این بود که من احساس کردم این دروغ به اندازه ای بزرگ شده است که من نمی خواهم مردم به صداقت و راستی من شک کنند و اینجاست که عزت نفس آدم  وارد بازی می شود.” تورپ در نود دقیقه مصاحبه گفت: “من نمی خواستم مردم فکر کنند من درباره ی همه چیز دروغ گفته ام.”
حالا در سی و یک سالگی این شناگر از مسئله ای سخن گفت که سال ها از بازگو کردنش  سرباز می زد: “من دگرجنسگرا نیستم و این موضوعیست که به تازگی احساس راحتی کردم با حلقه ی دوستان نزدیکم در میان بگذارم.”
مادرش از شنیدن این خبر شوکه شده بود؛ دوستانش کمتر غافلگیر شده بودند. اما همه به گرمی او را پذیرفته بودند و خیالش را راحت کرده بودند. او گفت: زمانی که این خبر در استرالیا منتشر شود من بالاخره می توانم “نفس راحتی بکشم”.
تورپ اضافه کرد: “من دیگر راحت هستم که بگویم که یک مرد همجنسگرا هستم و من نمی خواهم هیچ کس حسی که من داشتم را تجربه کند. شما می توانید رشد کنید، شما می توانید راحت باشید و شما می توانید همجنسگرا باشید.”
از زمانی که که سخنان تورپ منتشر و نامش در توییتر جاری شد، نظرات کاربران اینترنت در حمایت از او در شبکه های اجتماعی سرازیر شد. جامعه ی همجنسگرایان و دنیای ورزش از تصمیمش استقبال کردند و اعلام کردند این حرکت می تواند این احساس را به ورزشکاران جوان بدهد که مورد حمایت هستند.
ایان می گوید: “من نگران عکس العمل خانواده و دوستانم بودم.” و ادامه می دهد: ” من خوشحالم که بگویم که در پاسخ به این آشکارسازی، آنها، بخصوص خانواده ام، به من گفتند که من را دوست دارند و از من حمایت می کنند. و پیامم به جوانانی که حرف هایم را می شنوند این است که، این پاسخیست که معمولاً دریافت می کنند.”
تروپ که به تازگی به عنوان یکی از مفسران بازی های اتحادیه ی کشورهای مشترک المنافع در شبکه ی Ten استرالیا انتخاب شده، ابراز می کند که او به طور زجر آوری از میزان همجنسگراستیزی در جامعه و دبیرستان پسرانه ای که در آن تحصیل می کرد با خبر بود. او حتی در برابر انظار عمومی توسط اشخاصی که او را با الفاظ توهین امیز خوانده بودند مورد خشونت کلامی قرار گرفته بود.
“قسمتی از من مطمئن نبود که آیا استرالیا آماده بود بپذیرد که قهرمانش یک همجنسگراست یا خیر. حالا من نه تنها به استرالیا بلکه به همه ی دنیا می گویم که همجنسگرا هستم و امیدوارم این آشکارسازی شرایط را برای دیگران آسان تر کند.”
“من کمی خجالت می کشم که چرا زودتر گرایشم را علنی نکردم، که چرا این قدرت و شجاعت را نداشتم که چنین کاری را بکنم، که سد این دروغ را بشکنم ولی هر شخصی این راه را به روش خود طی می کند.”
تروپ اذعان کرد که این سر که او حتی از رواندرمانگرش پنهان نگاه می داشته نقش اصلی در افسردگی شدیدش که بخش بیشتری از زندگیش با آن دست و پنجه نرم می کرد، داشته است. او می گوید از 18 سالگی برای افسردگی اش تحت درمان روانشناس قرار گرفته است و بعدها برای رهایی از آن به الکل روی آورده است.
او که فرد توداریست هرگز به اطرافیانش نگفته بود که افسردگی دارد. او نمی خواست لذتی که دیگران از موفقیتش در استخر می برند را به کامشان تلخ کند.
“من نمی خواستم دیگران از مسائلم با خبر شوند، که من احساس خوشبختی نمی کنم، چون من زندگی ای دارم که هر استرالیایی ای آرزویش را می تواند داشته باشد.”
در بدترین حالت او به خودکشی نیز فکر کرده بود ولی به خاطر رنجی که این کار می توانست برای دوستان و خانواده اش به همراه داشته باشدهرگز به آن نزدیک نشد.
“شما نمی توانید از تخت خوابتان خارج شوید، درک می کنید چه می گویم؟ تنها دلیلی که شما به خاطرش از تخت خوابتان بلند می شوید این است که به دستشویی بروید.”
تروپ گفت پس از این آشکار سازی قصد دارد همسر خودش را پیدا کند و بچه ای به فرزندی قبول کند.
او می گوید: “می خواهم خانواده ی خودم را تشکیل یدهم.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *