درباره ی کاتلین وین، اولین نخست وزیر زن همجنسگرای انتاریو

مهرنوش احمدی- این هفته به مناسبت موفقیت کاتلین وین، نخست وزیر انتاریو کانادا و حزب لیبرال در انتخابات پنج شنبه ی گذشته مجلس و بدست آوردن اکثر کرسی های آن مناسب دیدم به طور مختصر به معرفی او و بیان پیشینه ی فعالیت های اجتماعی و سیاسی او بپردازم.

کاتلین وین در بیست و یکم می سال 1953 در تورنتو به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی خود را در ریچموندهیل سپری کرد. او مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هنر را در دانشگاه کویینز دریافت کرد، در دانشگاه تورنتو زبانشناسی خواند و همچنین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی آموزش بزرگسالان دریافت کرد.

خانم وین اولین نخست وزیر زن انتاریو و اولین همجنسگرای علنی است که در آمریکای شمالی به ریاست دولت رسیده است.  او فعالیت سیاسی خود را در سال 2000 به عنوان عضو هیئت امنای مدارس عمومی در تورنتو آغاز کرد و در جریان آن قاطعانه با کثر بودجه در بخش آموزش و پرورش مخالفت کرد. او اولین بار در اکتبر 2003 از حوزه ی دان ولی غربی نمایندگی پارلمان انتاریو را کسب کرد و چهار سال بعد (2007) با شکست جان توری رهبر حزب محافظه کار انتاریو، صندلی خود را در مجلس حفظ کرد.
وین از سال 2006 در کابینه مک گینتی در پست های گوناگون از جمله رئیس کمیته ی دولت درخصوص امور کامیونیتی ها، رئیس گروه زنان لیبرال، وزیر آموزش، وزیر حمل و نقل، وزیر امور شهری و مسکن و امور بومیان انتاریو، انجام وظیفه کرده بود.

نکته ی حائز اهمیت در کمپین انتخاباتی اخیر که به دنبال آن کاتلین وین همراه حزب لیبرال موفق شد کرسی های بیشتری را در مجلس به دست آورد و دولت خود را از اقلیت به اکثریت ارتقا دهد این است که گرایش جنسی خانم وین محور اخبار، سخنرانی ها و مصاحبه های او قرار نگرفت، بلکه آنچه برای خبرگزاری ها و مخاطبین مهم بود شنیدن برنامه های او برای حل مسئله ی حمل و نقل، کثری بودجه، خدمات عمومی و غیره بود. این خود نشان از پیشرفت جامعه ی تورنتو در پذیرش افراد با گرایش های متنوع در پست های مهم تصمیم گیری می دهد.

وین که بیش از بیست و پنج سال است با جین رونتویت همسرش زندگی می کند سه فرزند و سه نوه دارد. او در جواب سؤال خبرگزاری روزنامه ی تورنتو در سال 2013 در جریان مبارزات انتخاباتیش برای ریاست حزب لیبرال که پرسیده بود؛ آیا اونتاریو آمادگی برای پذیرش یک همجنسگرای علنی به عنوان نخست وزیر دارد، گف: همجنسگراهراسی در کمپین های انتخاباتیش همیشه مطرح بوده است که یک نمونه ی آن همین سؤال است. در این سؤال گرایش جنسی او به عنوان یک مسئله که می تواند انتخاب او را تحت تأثیر قرار دهد مطرح شده ولی در واقع مردم اونتاریو را دست کم گرفته است و فرض گرفته که گرایش جنسی نتیجه ی انتخابات را تأیین می کند.

او همچنین در یکی از سخنارنی های پرشور خود در همان سال در برابر مجمع حزب لیبرال گفت: “این استان تغییر کرده است، حزب ما تغییر کرده است. من گمان نمی کنم تبعیض در دل مردم اونتاریو همانند گذشته وجود داشته باشد” با وجود اینکه او به عنوان یک چهره ی همجنسگرا به عرصه ی سیاست نیامده و خود را گی اکتیویست نمی داند ولی همواره به طور علنی با همسر خود در مراسم و سخنرانی های مختلف ظاهر شده است. در سال گذشته نیز در حالی که راب فورد شهردار تورنتو از شرکت در مراسم پراید تورنتو سرباز زد، خانم وین با همسرش در راهپیمایی پراید شرکت کرد.

منابع:

http://news.nationalpost.com/2013/01/27/becoming-first-openly-gay-premier-in-canada-exciting-kathleen-wynne-says/

http://www.shahrvand.com/archives/51001

http://canadaonline.about.com/od/premiers/a/Ontario-Premier-designate-Kathleen-Wynne.htm

http://www.huffingtonpost.ca/2014/06/14/kathleen-wynne_n_5494993.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *