کشف جسد یک ترنسجندر در زندان

۱۵ مهر ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

jayd

جسد “جید” ترنسجندر ۳۵ ساله در حالی در زندان کشف شد که به‌عنوان یک زن در زندان مردان به سر‌می‌برده است. او چهارمین قربانی خودکشی در طی دو سال گذشته در این زندان بوده است. خودکشی او به‌عنوان چهارمین فرد در این زندان موجب شده تا فقط انتقادهایی از پرسنل این زندان به عمل آید و دیگر هیچ! مشابه این اتفاق در نقاط دیگر نیز به ثبت رسیده است که نشان از بی‌توجهی به افراد ترنسجندر در محیط زندان‌هاست.

این در حالی است که اصل نهم از اصول یوگیاکارتا به این مورداشاره داشته است:

اصل نهم: حق برخوردارى از رفتار انسانى در زمان بازداشت:
درباره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص رفتار کرد. تمایل جنسى و هویت جنسیتى، بخش جدائی‌ناپذیر از حیثیت هر شخص است.
دولت‌ها در اینباره موظف هستند:
الف. تضمین کنند که بازداشت اشخاص، به دلیل تمایل جنسی یا هویت جنسیتى، منجر به انزواى بیشتر آنان نگردد، یا آنان را در معرض خشونت، بدرفتارى یا سوءاستفادۀ جسمى، روانى یا جنسى قرار ندهد.
ب. با به رسمیت شناختن نیازهاى ویژۀ زندانیان برحسب تمایل جنسى و هویت جنسیتیشان، دسترسى مناسب آنان را به معالجات پزشکى و به یک بخش ویژۀ مشاوره‌اى، و نیز در رابطه با بهداشت تناسلى، دسترسى به اطلاعات مربوط به اچ‌آی‌وی و ایدز و درمان، و همچنین دسترسى به هورمون‌تراپی و غیره، و در صورت درخواست، به معالجات مربوط به تطبیق جنسیت را فراهم کنند.
پ. تضمین کنند، در حد امکان، تمامى زندانیان بتوانند در تصمیمات مربوط به محل بازداشت که ازنظر تمایل جنسى و هویت جنسیتىشان مناسب‌تر باشد، مشارکت کنند؛
ت. براى حفاظت از زندانیانى که به دلیل تمایل جنسى و هویت جنسیتیشان در مقابل خشونت یا سوءاستفاده آسیب‌پذیرند، تدابیرى اتخاذ کنند، و در حد امکان تضمین کنند که چنین تدابیرى براى آنان، محدودیت‌هاى بیشتر از دیگر زندانیان ایجاد نکند.
چ. براى پرسنل زندان‌ها و براى دیگر مسئولان بخش خصوصى یا دولتى که در مراکز بازداشت کار می‏کنند، با توجه به هنجارهاى بین‌المللى حقوق انسانى و اصول برابرى و عدم تبعیض، و نیز در رابطه با تمایل جنسى و هویت جنسیتى، برنامه‌هاى آموزشى و آگاه‌سازى تنظیم کنند.
لینک عضویت در کانال تلگرام ما: https://t.me/TransRightNOW

برچسب‌ها: , , , , ,

دسته: جنسیت و سکس, رویدادهای جهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *